< WRÓĆ

Rodzaje ubezpieczenia samochodu we Włoszech

Ciekawi Cię, jak wygląda proces ubezpieczenia samochodu we Włoszech? Chcesz wiedzieć, jaki zakres ochrony dotyczy poszczególnych rodzajów ubezpieczenia samochodowego? Czy ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe we Włoszech i jakie rodzaje ubezpieczenia masz do wyboru? Sprawdź nasz artykuł, by dowiedzieć się wszystkiego o ubezpieczeniu samochodu we Włoszech.  

Co warto wiedzieć o włoskim ubezpieczeniu samochodu i jakie korzyści wiążą się z wykupieniem ubezpieczenia samochodowego we Włoszech?

Planujesz kupić auto we Włoszech dla swojego klienta i chcesz ubezpieczyć samochód, ale nie wiesz, jaki rodzaj ubezpieczenia samochodowego wybrać, by zyskać skuteczną ochronę?

We Włoszech wykupienie ubezpieczenia samochodowego OC jest obowiązkowe dla każdego kierowcy. To obowiązek, który dotyczy wszystkich kierowców niezależnie od tego, czy planują krótki czy dłuższy pobyt. Jeśli nie masz ubezpieczenia samochodowego wykupionego w innym kraju UE – musisz je kupić we Włoszech. Jeśli jednak masz wykupione ubezpieczenie samochodowe w innym państwie należącym do UE – nie musisz kupować kolejnego we Włoszech. Jednak musisz mieć ważną polisę OC w samochodzie.

Jeśli jednak przyjeżdżasz do Włoch i planujesz przebywać we Włoszech dłużej niż rok, to musisz zarejestrować auto i podlegasz obowiązkowemu ubezpieczeniu samochodu.

Rodzaje ubezpieczenia samochodowego we Włoszech

We Włoszech istnieje kilka rodzajów ubezpieczeń dla samochodów, które warto znać, by wiedzieć, co wybrać. Jakie są dostępne rodzaje ubezpieczeń samochodowych we Włoszech?

Ubezpieczenia samochodowe dzielą się w następujący sposób:

Ubezpieczenie samochodowe odpowiedzialności cywilnej OC we Włoszech (Responsabilità Civile Autoveicoli, w skrócie RCA lub RCO).

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (w skrócie RCA lub RCO) to obowiązkowe ubezpieczenie dla samochodu każdego kierowcy niezależnie od długości planowanego pobytu we Włoszech. Celem tego ubezpieczenia jest zapewnienie gwarancji osobom trzecim wypłaty odszkodowania za szkodę komunikacyjną z winy kierowcy.

Istotne jest również to, że to ubezpieczenie dotyczy samochodu, dlatego każdy kierowca, który podróżuje autem, a nie jest jego właścicielem, ma zapewnioną ochronę ubezpieczeniową w przypadku stłuczki lub wypadku drogowego na terenie Włoch.

Korzyścią takiego rozwiązania jest to, że Twój klient może np. użyczyć auta innemu kierowcy we Włoszech i nie musi wpisywać takiej osoby do polisy ubezpieczeniowej.

Wyjątkiem od tej sytuacji jest np. kradzież pojazdu, którą zgłosiłeś we Włoszech, wówczas zakres ubezpieczenia nie dotyczy kierowcy. Wyjątkiem są też inne sytuacje określone precyzyjnie w polisie ubezpieczeniowej.

Zakres ochrony tego rodzaju ubezpieczenia zabezpiecza właściciela przed skutkami szkód komunikacyjnych. Jednak warto pamiętać o tym, że zakres tego rodzaju ubezpieczenia komunikacyjnego OC zwykle nie stanowi ochrony dla kierowcy, a zapewnia podstawę do wypłaty odszkodowania osobom trzecim.

Ten rodzaj ubezpieczenia nie obejmuje np. obrażeń ciała kierowcy wskutek wypadku drogowego, dlatego zaleca się wszystkim kierowcom wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, które pozwoli pokryć np. koszty leczenia operacyjnego w sytuacji groźnego wypadku komunikacyjnego.

Ubezpieczenie zapewniające klientowi ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków, czyli po włosku Persona autovetture)

We włoskim prawie wykupienie tego dodatkowego ubezpieczenia nie jest obowiązkowe. Jednak może być przydatne dla Twojego klienta. Dlaczego? Ze względu na to, że zakres dodatkowego ubezpieczenia może mu zapewnić ochronę wskutek groźnego wypadku drogowego do wysokości limitu określonego przez daną firmę ubezpieczeniową.

Kiedy warto wykupić ubezpieczenie dodatkowe od następstw nieszczęśliwych wypadków drogowych? Ten rodzaj ubezpieczenia jest przydatny szczególnie wtedy, gdy planujesz podróż do Włoch, żeby np. kupić samochód dla klienta lub go odebrać i chcesz uchronić się przed np. konsekwencjami wypadku drogowego np. zbyt wysokimi kosztami operacji niezbędnej w sytuacji poważnych obrażeń ciała poniesionych w wypadku drogowym. Wtedy powinien rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia dla siebie.

Local Third-Party Liability protection (TPL)

– ten rodzaj ubezpieczenia zapewnia kierowcy ochronę od odpowiedzialności cywilnej i zdrowotną. Co to oznacza? Jeśli szkoda komunikacyjna wynika z Twojego nieumyślnego zachowania – to zakres tego ubezpieczenia pozwala na wypłatę odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadku drogowym z Twojej winy. Jeśli wynika z winy osób trzecich – to również jako kierowca samochodu masz prawo do odszkodowania. Ponadto zakres tego ubezpieczenia zapewnia Ci również ochronę zdrowotną i pozwala pokryć wymagane koszty leczenia. Właśnie dlatego warto mieć wykupione dodatkowe ubezpieczenie, by zabezpieczyć się przed konsekwencjami takich wypadków.

Motor Vehicle OC, czyli dodatkowe ubezpieczenie we Włoszech dla kierowców samochodów

Ubezpieczenie samochodowe we Włoszech jest określane również jako Motor Vehicle OC – w ramach tego ubezpieczenia możesz zabezpieczyć siebie przed skutkami wypadku drogowego i przed wszelkimi szkodami komunikacyjnymi, które powstały z Twojej winy np. gdy nie zauważysz motocykla na włoskiej drodze i spowodujesz wypadek – to zakres ubezpieczenia pozwala na wypłatę odszkodowania do wysokości objętego polisą.

Jakie ubezpieczenie dla samochodu wybrać?

We Włoszech obowiązuje kilka rodzajów ubezpieczenia samochodowego. Pierwszym z nich jest ubezpieczenie tymczasowe dla wybranego samochodu. Oznacza to, że Twój klient opłaca składkę za ubezpieczenie tylko w dni, w które fizycznie faktycznie korzysta ze swojego samochodu. To rozwiązanie jest bardzo opłacalne finansowo dla osób, które korzystają z auta sporadycznie i wolą uniknąć zbyt dużych opłat.

Ile kosztuje ubezpieczenie dla samochodu we Włoszech i jakie czynniki mają wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej?

Ceny ubezpieczenia samochodowego OC we Włoszech są najdroższe w Europie i różnią się w zależności od wybranego zakresu ochrony i danej firmy ubezpieczeniowej. Ponadto jest uzależniona również od historii kierowcy, liczby wypadków w przeszłości a także tego, jaki jest styl jazdy danego kierowcy.

Ile trzeba zapłacić za składkę roczną? Średnia cena za włoskie ubezpieczenie samochodu OC na rok to od ok. 380 euro do 650 euro. Dobrym rozwiązaniem jest porównanie ofert firm ubezpieczeniowych, by wybrać właściwy zakres ubezpieczenia w dobrej cenie.

Ponadto warto pamiętać, że włoskie firmy ubezpieczeniowe nie biorą pod uwagę stylu jazdy kierowcy ani historii zdarzeń z przeszłości kierowcy w innych państwach UE. Nie ma to więc wpływu na wysokość składki ubezpieczeniowej.

Włoskie ubezpieczenie samochodu jest określane według specjalnych punktów od 1-18CU, które klasyfikują kierowców. Najpopularniejsza jest kategoria CU 14, do której firmy ubezpieczeniowe najczęściej zaliczają większość kierowców niezależnie od innych czynników. Niektóre firmy ubezpieczniowe biorą pod uwagę styl jazdy kierowcy od momentu ubezpieczenia. Im dłużej prowadzisz auto bez kolizji, tym większa szansa na zmianę kategorii ubezpieczenia bliżej kategorii 1.

Nawet jeśli w innym kraju nie miałeś żadnych kolizji, to historia stylu jazdy we Włoszech nie ma znaczenia dla włoskich firm ubezpieczeniowych podczas wyliczania stawki ubezpieczeniowej.

Warto pamiętać, że cena za ubezpieczenie samochodu we Włoszech jest uzależniona od regionu i dokładnego miejsca zamieszkania. Najdroższe stawki za ubezpieczenie OC dominują w popularnych miastach takich jak Neapol, a mniejsze w mniej turystycznych i popularnych regionach. Nie oznacza to jednak, że ubezpieczenie samochodu we Włoszech jest tanie.

Przykład: Jeśli Twój klient chce wykupić ubezpieczenie dla swojego samochodu w Neapolu – zapłaci za nie ok. 600 euro w skali roku. Nieco mniej, bo o ok. 100 euro Twój klient może zapłacić za ubezpieczenie samochodu w mniej popularnych regionach takich jak np. Florencja czy Vibo Valentia.

Planujesz zakup samochodu dla swojego klienta we Włoszech i chcesz go zarejestrować na miejscu? Sprawdź, jak krok po kroku zarejestrować samochód we Włoszech.

Nowe i używane samochody starannie wyselekcjonowane w dobrych cenach ze zweryfikowanym stanem technicznym – tylko w Cars4Europe!

  1. W Cars4Europe masz do dyspozycji ponad 17 000 starannie wyselekcjonowanych modeli z całej Europy i możesz wybrać nowe lub używane auto spośród 19 znanych i popularnych marek samochodowych.
  2. Wszystkie samochody, które prezentujemy w naszym serwisie mają dokładnie sprawdzony stan techniczny, dlatego nie musisz ich ponownie weryfikować ani martwić się o tę kwestię. Specjalnie dla Twojej wygody sprawdziliśmy każde auto, byś mógł mieć w 100 % pewność, że wybrany model samochodu jest dokładnie taki, jak opisujemy na naszym portalu.

3. Wszelkie transakcje na naszym portalu są maksymalnie bezpieczne, dlatego warto u nas kupić nowe lub używane auto dla swojego klienta. Jeśli od dawna szukasz samochodu z dobrym i sprawdzonym stanem technicznym i zależy Ci na bezpieczeństwie transakcji – to warto przekonać się, że u nas wszystkie transakcje są w 100 % bezpieczne!

4. Możesz korzystać z naszego portalu przez 24 na dobę przez 7 dni w tygodniu bez żadnych opłat. Zyskujesz w pełni darmowy dostęp do naszego serwisu i możesz korzystać z wielu udogodnień np. możesz zaproponować swoją cenę za samochód.

Ubezpiecz auto, by bezpiecznie i w pełni legalnie podróżować po Włoszech  

Jeśli od dawna planowałeś podróż do Włoch, to zdecydowanie warto wykupić ubezpieczenie OC, by uchronić się przed wysokimi opłatami w przypadku stłuczki lub groźniejszych skutków wypadku drogowego. Możesz również rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia dla swojego samochodu, które zapewni Ci jeszcze większy zakres ochrony.

Rodzaje ubezpieczenia samochodu we Włoszech

Zacznij kupować już teraz

Zarejestruj się i zacznij kupować sprawdzone samochody online. Od teraz nie musisz zajmować się czasochłonnym wyszukiwaniem okazji i sprowadzaniem aut z całej Europy do Twojego komisu. Cars4Europe zrobi to za Ciebie.

Szybko

Intuicyjnie

Bezpiecznie

Z zyskiem!

Zarejestruj się

Masz jakieś pytania?

Masz jakiekolwiek pytania na temat działania naszej usługi? Nie wiesz, jak dokonać zakupu samochodu? Chcesz zapytać o nasze auta? A może interesuje Cię bliższa współpraca?

Nasz zespół jest do Twojej stałej dyspozycji. Napisz do nas lub zostaw namiar na siebie, a skontaktujemy się Tobą.

© Copyright 2022 – Cars 4 Europe

Realizacja: AdWise

Wypełnij formularz

Jak możemy Ci pomóc?