Samochody z Polski są tańsze od swoich odpowiedników w Niemczech. Dotyczy to zarówno aut nowych, jak i używanych. Rejestracja w Niemczech samochodu pochodzącego z importu wymaga dopełnienia szeregu formalności. W tym artykule podpowiadamy, jak zarejestrować w Niemczech samochód importowany z Polski.
Jakie dokumenty potrzebne są do rejestracji importowanego samochodu w Niemczech?
Przed wizytą w biurze rejestracji pojazdów należy przygotować wymagane dokumenty. Dzięki temu rejestracja przebiegnie szybko i bezproblemowo.
Do rejestracji pojazdu importowanego z Polski wymagane są następujące dokumenty:
● dokument tożsamości;
● ubezpieczenie OC samochodu z numerem eVB;
● certyfikat kontroli technicznej pojazdu;
● wypełniony formularz 032021, na podstawie którego Twoje konto bankowe obciążane będzie podatkiem drogowym;
● niemieckie tablice rejestracyjne – możesz kupić je online lub w jednym z wielu punktów stacjonarnych.
Podczas rejestracji nowego samochodu importowanego z Polski należy przedstawić świadectwo zgodności wydane przez producenta pojazdu (CoC Papiere). W przypadku używanego samochodu wymagane jest przedstawienie polskiego dowodu rejestracyjnego.
Po skompletowaniu wszystkich wymienionych dokumentów możesz umówić wizytę w lokalnym biurze rejestracji pojazdów. W zależności od statusu samochodu wybierz oddział zajmujący się rejestracją nowych lub używanych pojazdów.
Jak wykonać badanie techniczne importowanego samochodu?
Badanie techniczne importowanego samochodu wykonuje się na takich samych zasadach jak dla samochodów pochodzących z niemieckiego rynku. W tym celu należy zarejestrować termin przeglądu w wybranej stacji kontroli stanu technicznego pojazdów.
Ważność certyfikatu kontroli technicznej pojazdu zależy od jego wieku. Nowe samochody muszą udać się na kolejny przegląd dopiero po 36 miesiącach. Auta używane młodsze niż siedem lat – po upływie 24 miesięcy, a starsze – po upływie 12 miesięcy.
Przedstawienie certyfikatu kontroli technicznej jest kluczowe do zarejestrowania importowanego pojazdu w Niemczech. Dlatego wizytę w biurze rejestracji pojazdów najlepiej umówić dopiero po uzyskaniu certyfikatu.
Jak kupić ubezpieczenie OC dla importowanego samochodu?
Każdy samochód zarejestrowany w Niemczech musi mieć ubezpieczenie OC. Przed rejestracją importowanego pojazdu należy je wykupić w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym. Po opłaceniu składki otrzymasz wtedy numer eVB, niezbędny do rejestracji pojazdu w Niemczech.
Ile kosztuje rejestracja samochodu importowanego z Polski?
Koszt rejestracji importowanego samochodu w Niemczech może różnić się w zależności od regionu, w którym rejestrowany jest pojazd, a także od wysokości składki za obowiązkowego ubezpieczenia OC.
Ceny za poszczególne etapy rejestracji importowanego pojazdu prezentują się następująco:
● opłata za rejestrację samochodu w biurze rejestracji pojazdów – ok. 30 EUR;
● tablice rejestracyjne – od 20 do 40 EUR;
● inspekcja techniczna samochodu – od 80 do 150 EU;
● ubezpieczenie OC – kwota zależy od parametrów pojazdu oraz danych i historii ubezpieczeniowej właściciela.
Rejestracja samochodu importowanego z Polski nie jest szczególnie skomplikowana, jednak należy pamiętać o kluczowych elementach tego procesu, aby nie pojawiły się po drodze żadne trudności.